TCO - czyli Całkowity Koszt Posiadania

Coraz więcej firm, które kupują jakieś urządzenia do biura czy urządzenia elektroniczne zwraca uwagę na to jak kształtuje się dla tych urządzeń tzw. parametr TCO.

 

TCO dla urządzeń biurowych

 

Warto wiedzieć co to jest i czego się tyczy. Przede wszystkim jest to określenie kosztów, które będą związane z kupnem takiego urządzenia oraz jego używaniem. W wielu przypadkach taka cecha jest bardzo ważna, ponieważ można w ten sposób wybrać taki sprzęt, który będzie najlepszy i to pod wieloma względami. Warto o tym czynniku wiedzieć nieco więcej. Całkowity Koszt Posiadania Total Cost of Ownership to zagadnienie, które można przetłumaczyć jako Całkowity Koszt Posiadania. Określenie to będzie oddawać w sposób doskonały całe to pojęcie i ten problem, który jest z nim związany.

W przypadku obliczania TCO bierze się pod uwagę wiele istotnych elementów, wśród nich nie tylko cenę zakupu, ale wszystkie wydatki, które w przyszłości mogą się wiązać z użytkowaniem takiego sprzętu. W grę wejdą tutaj pewne koszty jak i takie, które mogą ale nie muszą się pojawić. Pojęcie to powstało właśnie dlatego, by firmy kupujące miały obecnie większe możliwości, by wybierać dla siebie najlepszy sprzęt, który pod każdym względem będzie im odpowiadał również, jeśli chodzi o koszty związane z użytkowaniem takiego sprzętu.

TCO a urządzenia wielofunkcyjne

Jest to naprawdę ważna kwestia, szczególnie gdy będzie się chciało kupić nowe urządzenie do biura. W ten sposób będzie można dużo bardziej świadomie podejmować decyzję. Gdy przegląda się sprzęt do kupienia można brać pod uwagę ten parametr i wyciągać z tego odpowiednie wnioski. Osoba, która chce sprzęt kupić powinna patrzeć na to, że niższe koszty przy zakupie wcale nie będą oznaczały, że będą również niskie koszty używania takiego sprzętu. Obliczenie tego czynnika TCO nie jest jednak takie proste ponieważ tak naprawdę trzeba brać pod uwagę wiele różnych elementów, jeśli będzie się chciało dokładnie określić ten czynnik. Nie zawsze jest to proste i wyciągnięcie stosownych wniosków wymaga przeprowadzenia wielu analiz.