Jak pracownicy zdalni mogą uniknąć potencjalnej izolacji?

Praca zdalna jest rozwiązaniem wielu problemów. Oczywiście nie jest ona dla każdego i nie dla każdej firmy, ale ogólnie rzecz biorąc, ci, którzy spróbują pracy zdalnej, mogą dostrzec jej zalety, niezależnie od tego, czy będą się jej trzymać, czy nie.

Elastyczna praca będzie w przyszłości podstawą w biurze, ponieważ coraz więcej pracowników prosi o wprowadzenie elastycznego systemu pracy. O ile pracodawca nie jest w stanie przedstawić sensownej decyzji biznesowej, dlaczego takie rozwiązanie nie zadziała, zazwyczaj jest ono przyznawane. Oczywiście, danie pracownikowi tego, czego chce, w granicach rozsądku, zapewnia również, że morale pozostanie wysokie, a to oznacza, że wydajność również pozostanie wysoka.

Praca zdalna nie jest jednak usłana różami i istnieją pewne minusy, z którymi trzeba sobie radzić. Dobra wiadomość jest taka, że można je wszystkie obejść.

Sprawdź ten film, który mówi o tym, dlaczego praca zdalna jest potężna w dzisiejszych czasach, a także w nadchodzących miesiącach i latach.

Jednym z głównych problemów związanych z pracą zdalną jest potencjalna izolacja pracownika.

Dlaczego niektórzy pracownicy zdalni czują się odizolowani?

Kiedy jesteś przyzwyczajony do codziennej współpracy z kolegami przy nowoczesnych stołach w salach konferencyjnych lub po prostu siedzisz w nowoczesnym biurze, w którym panuje szum aktywności, może być trudno nagle przejść do siedzenia samemu. Nawet jeśli sytuacja w pracy może lepiej pasować do Twoich potrzeb, brak interakcji z kolegami może być wystarczający, aby niektórzy pracownicy żałowali przeprowadzki.

Oczywiście, dla większości jest to po prostu przypadek osiedlenia się i dostosowania do nowego modelu pracy. Przebywanie z dala od biura nie oznacza, że pracownik zdalny nie jest już częścią zespołu, ale wymaga wysiłku, aby zapewnić, że nie dojdzie do podziału na "my i oni".

Jak więc uniknąć poczucia izolacji, jeśli zamierzasz rozpocząć pracę zdalną lub pracujesz w ten sposób i zauważasz dystans między sobą a ludźmi, z którymi wcześniej pracowałeś?

  • Pojawiaj się w biurze odczasu do czasu - Dobrym pomysłem jest dzwonienie do biura, kiedy tylko możesz. Może nie jest to możliwe zbyt często, jeśli podróżujesz w czasie pracy, ale jak najbardziej jest to możliwe w Twojej sytuacji. W ten sposób pokazujesz się, utrzymujesz kontakt, a także jesteś na bieżąco z wszelkimi zmianami i potrzebami szkoleniowymi.
  • Organizuj spotkania w formie wideokonferencji - Jeśli w Twoim biurze odbywają się cotygodniowe spotkania zespołu, bądź dostępny i zapytaj, czy możesz wziąć udział w spotkaniu w formie wideokonferencji, np. w programie Zoom. Pomoże Ci to pozostać obecną częścią zespołu, bez poczucia, że jesteś na marginesie.
  • Załóż grupę WhatsApp - Nie wszystko kręci się wokół pracy, a budowanie ducha zespołu oznacza także wymianę zdań, wydarzenia towarzyskie i po prostu bycie częścią wydarzeń. Dlaczego nie zaproponować biurowej grupy WhatsApp i w ten sposób wszyscy możecie pozostać w kontakcie?
  • Utrzymuj komunikację w jak największym stopniu - Oczywiście, musisz pozostać w kontakcie w godzinach pracy, aby zapewnić sobie wszystkie potrzebne informacje. Dzięki temu elastyczna organizacja pracy będzie działać zarówno na korzyść pracownika, jak i firmy, a także pomoże zapobiec potencjalnemu poczuciu izolacji.
  • Nie odcinaj się - Wreszcie, podejmij wysiłek! Łatwo jest założyć, że "nie widać, nie widać", ale tak nie jest. Bądź proaktywny, pozostając w kontakcie ze wszystkimi i będąc częścią zespołu, a nie będziesz czuł się tak bardzo oderwany od rzeczywistości.

Stosując się do tych sugestii, możesz uniknąć izolacji pracy zdalnej i zamiast tego zwrócić się w stronę głównych korzyści.