Przewodnik po biofilicznym projektowaniu biur

Projektowanie biur to nieustannie zmieniająca się bestia. Trendy i mody ciągle się zmieniają, co oznacza, że to, co jest modne w jednym miesiącu, nie jest już takie przez długi czas. Próba bycia na bieżąco z modą jest męczącym i niemal niemożliwym działaniem, dlatego o wiele lepiej jest skupić się na stworzeniu przestrzeni biurowej, która spełni wszystkie oczekiwania Twojej firmy i Twoich pracowników, którzy w niej pracują.

Wygląd i funkcjonowanie biura ma bezpośredni wpływ na sukces Twojej firmy. Biuro, które jest ciemne, ponure, nieinspirujące i pełne niewygodnych, starych mebli biurowych, nie wydobędzie z pracowników tego, co najlepsze, i z pewnością nie zrobi pierwszego wrażenia na odwiedzających Twoją firmę. Twoje biuro jest doskonałym przykładem tego, kim jesteś jako firma i co sobą reprezentujesz.
Wybór innowacyjnej, atrakcyjnej i dobrze zarządzanej przestrzeni biurowej oznacza, że odwiedzający automatycznie pomyślą, że Twoje towary i usługi są równie wysokiej jakości. To naprawdę może być różnica między pokonaniem konkurencji a pozostaniem w tyle.

W tym artykule skoncentrujemy się na czymś, o czym być może nie słyszałeś, ale z czym prawdopodobnie już się zetknąłeś - na biofilicznym projektowaniu biur. Tak, termin ten brzmi myląco, ale gdy się go rozłoży na czynniki pierwsze, okazuje się, że jest to atrakcyjny i wspaniały sposób na zaprojektowanie biura.

Czytaj dalej, zaraz zaczniemy obcować z naturą!

Czym jest biofilia i jak sprawdza się w biurze?

Badanie przeprowadzone w 2018 roku przez firmę Ambius wykazało, że 35% pracowników w USA nie spędza więcej niż 15 minut dziennie na świeżym powietrzu. Może tak jest w USA, ale jest bardzo prawdopodobne, że taki sam obraz jest również w Wielkiej Brytanii. To samo badanie wykazało, że około 90% naszego ogólnego czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych.

Problem polega na tym, że nie jesteśmy zaprogramowani do przebywania w zamkniętych pomieszczeniach - ludzie mają potrzebę przebywania na świeżym powietrzu, kontaktu z naturą i wszystkim, co nas otacza. Pozostając w czterech ścianach, postępujemy wbrew naszej naturze, a tym samym wprowadzamy do naszego życia depresję i niepokój, co jest raczej szkodliwym skutkiem całej tej sytuacji. Wkrótce porozmawiamy o najważniejszych korzyściach płynących ze spędzania czasu na świeżym powietrzu i przebywania wśród natury, ale na razie wystarczy uświadomić sobie, że człowiek został stworzony do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a nie zamknięty w środku, z fałszywym powietrzem pompowanym przez klimatyzator!

Idea biofilii pojawiła się w 1984 roku w książce "Biophilia" autorstwa Edwarda Wilsona. W książce tej przedstawiono ideę, że ludzie potrzebują przebywać w otoczeniu przyrody, aby być w pełni sobą i osiągnąć optymalne zdrowie i samopoczucie. Wilson zasugerował również, że ludzie również podświadomie próbują szukać więzi ze wszystkim, co naturalne. W zasadzie cały czas poszukujemy natury, nie zdając sobie z tego sprawy.

Ten pomysł ma sens, gdy się nad nim zastanowić. Pomyśl o tym, jak spokojny się czujesz, gdy wychodzisz na zewnątrz i słyszysz śpiew ptaków, słyszysz wodę w rzece lub widzisz kwiaty na zielonym polu. Automatycznie oddychasz z ulgą - to tak, jakby Twoje wewnętrzne "ja" czegoś szukało i w końcu znalazło!

Wspomnieliśmy już, że według Agencji Ochrony Środowiska przeciętny człowiek spędza 90% czasu wewnątrz pomieszczeń, zarówno w pracy, jak i w domu. Mając to na uwadze, biofilia stara się znaleźć idealne rozwiązanie pośrednie - wnieść to, co na zewnątrz do wnętrza!

Zdefiniujmy więc to pojęcie. Biophilic office design to proces wprowadzania roślin, zielonych drzew i zielonych przestrzeni do biura. Pomaga nam to odnaleźć naturalne połączenie, a gdy połączymy je z innymi naturalnymi przestrzeniami z okien naszego biura, korzyści są jeszcze większe. Nie oznacza to po prostu zasadzenia drzewa w rogu biura, ale włączenie zieleni do całego wystroju i projektu. Jako przykład podam ścianę z mchu w Twoim biurze - jest naturalna i zielona; chodzi o to, że połączenie z naturą pomoże stworzyć podświadome powiązanie, którego szukasz jako człowiek.

Być może przewracasz oczami, ale jest na to wiele dowodów!

Według Plant Plan, w biurach i obiektach komercyjnych, w których zastosowano rozwiązania z zakresu biofilii, można zaobserwować następujące statystyki

 • Wydajność wzrasta o około 8%.
 • Dobre samopoczucie pracowników wzrasta o 13%, a absencja w pracy spada
 • Klienci stwierdzili, że byliby skłonni zapłacić od 8 do 12% więcej, gdyby robili zakupy w miejscu o biofilicznym wystroju.
 • Birofilia w szpitalach może skrócić czas powrotu do zdrowia po operacji o około 8,5%! Rośliny poprawiają jakość powietrza poprzez redukcję kurzu i bakterii

To z pewnością statystyki, które dają do myślenia.

Korzyści z przebywania w otoczeniu przyrody

Teraz, gdy wiemy już, czym jest biofilne projektowanie biur i że niesie ono ze sobą wiele korzyści, cofnijmy się na chwilę i sprawdźmy, dlaczego natura jest tak korzystna dla człowieka. W ten sposób naprawdę zrozumiesz, jak i dlaczego biofilny wystrój biura może być najlepszym krokiem, jaki podejmiesz podczas ostatniej renowacji biura.

Spędzanie czasu na łonie natury, zwłaszcza w lasach, gdzie jest dużo zielonych drzew, a więc dużo dodatkowego tlenu, może przynieść następujące korzyści zdrowotne:

 • Lepsze funkcjonowanie układu odpornościowego
 • Obniżenie ciśnienia krwi
 • Ogromne obniżenie poziomu stresu
 • Poprawa nastroju
 • Lepsze skupienie i koncentracja
 • Zwiększony poziom energii
 • Lepsza jakość snu

Przeprowadzono wiele badań, aby to wszystko udowodnić, ale w Japonii idea spędzania czasu na łonie natury i w całkowicie zielonych miejscach została uznana w sposób bardziej formalny. Japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa wymyśliło nazwę dla korzyści płynących ze spędzania czasu na świeżym powietrzu, na łonie natury - Shinrin-Yoku ("kąpiel w lesie"). Ministerstwo aktywnie zachęca ludzi do przebywania na świeżym powietrzu, zwłaszcza w lasach, aby czerpać z tego korzyści, zwłaszcza w celu złagodzenia stresu.

Oczywiście, jeśli pracuje się pięć lub sześć dni w tygodniu, niełatwo jest regularnie przebywać w lesie, dlatego też biofiliczne projektowanie biur staje się z czasem coraz bardziej popularne. Możliwość korzystania z tych zalet na świeżym powietrzu przy jednoczesnym zarabianiu pieniędzy i wykonywaniu swojej pracy jest bardzo kusząca, a im więcej firm zdecyduje się na tego typu projektowanie biur, tym lepiej dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia osób pracujących w tych organizacjach.

Można na to spojrzeć także z punktu widzenia zarządzania stresem.

Według HSE w roku 2017/18 595 000 pracowników w Wielkiej Brytanii cierpiało na stres związany z pracą lub związane z nim stany lękowe i depresję. Z tego 15,4 mln dni roboczych zostało straconych z powodu stresu. To mnóstwo czasu i pieniędzy straconych przez firmę, a także wiele ciemności i nieszczęścia dla osób, których to dotyczy.

Biorąc to pod uwagę, jeśli biofiliczne projektowanie biur mogłoby zmniejszyć ten stres poprzez wprowadzenie przestrzeni zielonych i kontaktu z naturą, to z pewnością byłaby to ogromna korzyść dla firmy?

Wpływ biofilii na morale pracowników

Zanim przejdziemy do sedna tego, jak włączyć biofilię do wystroju biura, porozmawiajmy o jednym bardzo ważnym aspekcie sukcesu firmy - morale pracowników.

Jeśli nie przywiązujesz wagi do morale swoich pracowników, bardzo wiele tracisz. Dlaczego?
Ponieważ istnieje bardzo realny i bezpośredni związek między morale pracowników a zyskami. Wszystko sprowadza się do wydajności oraz powiązania ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem pracowników.

Pracownicy, którzy mają niskie morale, którzy nie czują się zainspirowani i docenieni w swoim miejscu pracy, nie będą chcieli iść do pracy w żaden dzień tygodnia, a tym bardziej w ponury poniedziałkowy poranek. W rezultacie po prostu wykonają minimum tego, co powinni zrobić, a następnie pójdą do domu. Czy tego właśnie chcesz od swoich pracowników? Oczywiście, nie robią nic złego; przychodzą do pracy, robią to, co im kazano, i wychodzą z biura pod koniec dnia. Nie ma w tym nic złego.
Problem polega na tym, że w takiej sytuacji nie wykorzystujesz w pełni potencjału swoich pracowników i nie pozwalasz im na wykorzystanie ich możliwości.

Kiedy morale jest wysokie, dochodzi do sytuacji odwrotnej. Pracownicy chcą chodzić do pracy, czują się zainspirowani i docenieni, wpadają na nowe pomysły i kreatywnie rozwiązują problemy, a także znacznie rzadziej cierpią na dolegliwości związane ze stresem i w rezultacie opuszczają dni pracy.

Natura, jak już wspomnieliśmy w poprzedniej części, poprawia nastrój, pomaga w naturalny sposób zredukować stres oraz zwiększa energię i koncentrację. Wszystko to sprawia, że czujesz się dobrze, a to pomaga Ci ciężej pracować. Ponadto, przestrzeń biurowa zaprojektowana w sposób biofiliczny jest atrakcyjnym miejscem pracy. Kiedy lubisz przestrzeń biurową, w której pracujesz, to sprawia, że twoje życie zawodowe jest o wiele lepsze!
W Białych Księgach Haworth odkryto, że atrakcyjne środowisko pracy i design mogą pomóc pracownikom czuć się szczęśliwszymi i bardziej podniesionymi na duchu.
To oczywiście podniesie morale, co z kolei zwiększy wydajność i zyski.

Zdecydowanie nadszedł czas, aby pomyśleć o zieleni!

Obejrzyj ten film, aby dowiedzieć się, jak biofiliczne projektowanie biur zwiększa szczęście i produktywność.

Obszary, które należy wziąć pod uwagę, myśląc o wprowadzeniu biofilicznego wystroju biura

Kiedy już zdecydujesz, że chcesz wprowadzić biofiliczny wystrój biura do swojej przestrzeni, musisz zacząć myśleć o aspektach praktycznych. Nie jest to tak proste, jak dodanie kilku roślin i pomalowanie ścian na zielono, ponieważ w zależności od tego, jaką drogę wybierzesz, prawdopodobnie będziesz musiał wziąć pod uwagę kwestie konserwacji i utrzymania. Oczywiście, można też trzymać się prostych rozwiązań. Pomysły na aranżację biofiliczną omówimy nieco później, ale na razie porozmawiajmy o logistyce i innych ważnych kwestiach, które należy wziąć pod uwagę.

Przestrzeń
W zależności od tego, jak duża lub mała jest przestrzeń biurowa, zależy, jaki projekt biofiliczny można zastosować. Jeśli biuro jest bardzo małe, najlepiej pomyśleć o umieszczeniu paneli biofilicznych na ścianach, aby uniknąć zagracania powierzchni podłogi. Dobra wiadomość jest taka, że ten typ wystroju biura w zasadzie nie zajmuje dużo miejsca, niezależnie od tego, co zrobisz, i bardziej chodzi o minimalizm niż o to, by pomieszczenie wydawało się mniejsze. Mimo to, należy rozważyć ilość miejsca, które posiadasz i gdzie chcesz umieścić pewne elementy w korelacji z istniejącymi meblami biznesowymi.

Widoki z okna
Co znajduje się za Twoim oknem? Czy masz już naturalny widok? Jeśli tak, to znaczy, że połowa sukcesu została osiągnięta! Biura z widokiem na tereny zielone nie potrzebują tak wielu elementów wystroju biofilicznego, jak biura z widokiem na inny biurowiec lub znajdujące się w zabudowanym obszarze miejskim. Jeśli nie masz najlepszego widoku, a wiele biur nie ma, to dodanie większej ilości elementów ściennych rozwiąże ten problem.

Budżet
Oczywiście należy wziąć pod uwagę budżet, jakim dysponujemy, aby nie przesadzić z wydatkami. Powinieneś jednak pomyśleć o korzyściach płynących z tego typu projektów biurowych oraz o wzroście wydajności, który z pewnością nastąpi po zakończeniu remontu. Mimo to rozejrzyj się i znajdź najlepszych projektantów przestrzeni biurowej, którzy udzielą Ci porad wysokiej jakości.

Istniejące meble i wystrój
Co już masz w swoim biurze, co możesz wykorzystać? Jasne drewno na stół konferencyjny jest naturalne i w połączeniu z innymi naturalnymi materiałami daje poczucie odprężenia. Inne jasne kolory, takie jak kremy, jasne beże, ziemiste odcienie drewna, jasne błękity i zielenie są również idealne do powiązania z nowym tematem. Warto zorientować się, co już posiadamy i wykorzystać to, aby ograniczyć wydatki na renowację w stylu biofilicznym. Równie dobrze można wykorzystać szklaną ladę recepcyjną, która odbija światło i świetnie komponuje się z zielenią.

To tylko kilka rzeczy, o których warto pomyśleć, ale przed wyborem ostatecznego projektu wystroju należy również zapoznać się z pomysłami. Istnieje wiele możliwości, od dużych ścian z mchu, przez strategicznie rozmieszczone rośliny, zielone dywany i białe ściany, po elementy wodne i tekstury. Chodzi o to, aby stworzyć wrażenie, że pracownicy przebywają na zewnątrz, podczas gdy w rzeczywistości znajdują się w pomieszczeniach zamkniętych. To powinien być Twój cel.

Co należy, a czego nie należy robić, aby wprowadzić naturę do przestrzeni biurowej?

Ten rodzaj przeprojektowania biura nie może być wykonany z dnia na dzień i wymaga profesjonalnej porady(!), nawet jeśli pochodzi ona z badań internetowych - po prostu zrób to dokładnie. Jeśli jest to zrobione poprawnie, biuro zaprojektowane w stylu biofilicznym może wyglądać fantastycznie, tworząc idealne, luksusowe środowisko biurowe. Zrobi też wrażenie na każdym, kto choćby spojrzy w twoją stronę. Z kolei źle wykonane projekty biofiliczne mogą wyglądać tanio, być nieprzemyślane i wywoływać bardzo negatywne wrażenie.

Oto główne "za" i "przeciw", o których warto pomyśleć.

 • Zapytaj,czy któryś z pracowników nie ma silnych alergii. Nie ma sensu dodawać lilii, jeśli jeden z pracowników jest silnie uczulony! Zamiast tego trzymaj się głównych elementów naturalnych, takich jak mech, zieleń itp. Nie staraj się uzyskać efektu kolorowego kwietnika, ale zielonego płótna. Pomyśl o lesie i taki jest cel, do którego dążysz.
 • Należy pomyśleć o konserwacji. Czy trzeba będzie podlewać elementy biofilne, karmić je, przycinać? Zanim dokonasz wyboru, sprawdź, jak wygląda kwestia konserwacji, i upewnij się, że wybierzesz projekty i elementy, których konserwacja jest na tyle mało wymagająca, że nie będzie stanowić dużego problemu.
 • Aby uzyskać dodatkowy efekt, warto zastosować tekstury. Upewnij się, że każdy zielony wzór, który umieścisz w swoim biurze, posiada teksturę, dzięki której wydaje się i wygląda realistycznie. Popularnym wzorem jest ściana z zielonego mchu lub liści, ale musi ona mieć odpowiednią fakturę, w przeciwnym razie będzie wyglądać jak zielona farba.
 • Zastanów się nadcentralnym punktem dekoracji. Jedną z pięknych propozycji jest umieszczenie na środku biura dużego drzewa, które sięga aż do sufitu. Tak, brzmi to "nie na miejscu", ale wygląda wspaniale, zwłaszcza w recepcji, aby wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie.
  Tego typu projekty są dość zaawansowane i będą wymagały pomocy profesjonalnego projektanta, ale efekt końcowy będzie tego wart.
 • Nie zapomnij o innych naturalnych elementach, takich jak woda. Mały wodotrysk może być niezwykle uspokajającym i wspaniałym dodatkiem do biofilicznego biura. Nie musi to być tryskający wodospad, może to być mała fontanna w rogu biura, która może służyć jako fontanna do picia wody, jeśli naprawdę tego chcesz!
 • Nie przesadzaj. Przed chwilą mówiliśmy o dość "nieszablonowym" pomyśle, ale jednocześnie nie przesadzaj i nie dodawaj zieleni i elementów leśnych do każdej przestrzeni. Podobnie jak w naturze, myśl, że "mniej znaczy więcej".
 • Nie rób sztucznej zieleni. Plastikowe drzewa i liście nie wyglądają dobrze. To wszystko, co należy powiedzieć na ten temat!

Problemy z konserwacją i sposoby ich rozwiązywania

Oczywiście istnieją kwestie związane z utrzymaniem, które wiążą się z projektami biofilicznymi, takie jak podlewanie, karmienie, przycinanie i pielęgnacja zieleni, ale gdy korzyści staną się widoczne, prawdopodobnie kwestie te przestaną mieć tak duże znaczenie. Główne kwestie związane z pielęgnacją to:

 • Zrzucanie liści - zależy to całkowicie od rodzaju wybranej rośliny, ale niektóre zrzucają liście. W takim przypadku trzeba być pod ręką, aby zgarnąć te liście, aby nie rzucały się w oczy! Biuro biofilne wygląda fantastycznie, gdy jest utrzymywane we właściwy sposób, ale nie wtedy, gdy wymaga generalnego sprzątania.
 • Podlewanie i karmienie - To zależy od rodzaju roślin i drzew, które wybierzesz, ale może się okazać, że trzeba będzie je od czasu do czasu dokarmiać, a już na pewno podlewać. Trzeba się w tym zakresie dokształcić, ponieważ różne rośliny i drzewa wymagają wody i pożywienia o różnych porach i w różnych ilościach. Należy także opracować metodę podlewania, która nie będzie moczyć podłogi w biurze, ponieważ może to stanowić potencjalny problem dla zdrowia i bezpieczeństwa.
 • Możliwe choroby - Wszystkie rośliny mogą od czasu do czasu zachorować na jakąś chorobę; to samo można powiedzieć o roślinach ogrodowych i domowych. Ponownie, chodzi o wybór zieleni o niskim ryzyku, a dobrą wiadomością jest to, że rodzaje roślin i drzew, które są powszechnie stosowane w biofilicznych projektach biurowych, należą do tej kategorii, jak na przykład mech.
 • Przycinanie - Podobnie jak w przypadku zrzucania liści, od czasu do czasu trzeba przycinać naturalne elementy, aby nie wymknęły się spod kontroli i nie wyglądały zbyt nieestetycznie. Jest to szybki i bezbolesny proces, który nie powinien być wykonywany zbyt często.
 • Owady - Bardzo mało prawdopodobne, ale podobnie jak w przypadku chorób roślin, istnieje niewielka szansa, że owady zamieszkają w Twojej zieleni! Zrób rozeznanie (wybierz firmę zajmującą się projektowaniem wnętrz biofilicznych) i poproś o fachową poradę. Powiedzą Ci, które rodzaje roślin są bardziej narażone na ten problem niż inne.

Pomysły na aranżację biofilicznego biura

Teraz wiesz już wszystko o biofilicznym wystroju biura i o tym, jak może on pomóc odmienić Twoją zwykłą przestrzeń biurową, czas pomyśleć o tym, jak może on współgrać z Twoim biurem i tym, co już w nim masz, np. zwykłymi nowoczesnymi meblami biurowymi.

Istnieją różne stopnie biofilii. Jeśli dysponujesz dużym budżetem i masz do dyspozycji przestrzeń, w której możesz naprawdę poszaleć, możesz zdecydować się na duże drzewo w centralnym punkcie, żywe zielone ściany i zupełnie nowe meble gabinetowe, które dopełnią całości. Nie każda firma dysponuje taką ilością gotówki i w takim przypadku można zdecydować się na bardziej subtelny, biofiliczny wystrój biura.
Starannie rozmieszczone rośliny, naturalny wystrój i wysokiej klasy meble biurowe również mogą nadać birofilski wygląd. Jeśli naprawdę chcesz stworzyć żywą zieloną ścianę
, która jest tak popularna i naprawdę dobrze wygląda, warto zdecydować się na mech.

Mech jest tańszy i znacznie mniej kłopotliwy w utrzymaniu. Mech nie potrzebuje tyle światła, co wiele innych rodzajów zieleni, nie potrzebuje też tyle wody. To sprawia, że ten rodzaj żywej ściany jest fantastyczną propozycją dla biur o ograniczonym budżecie, które jednak nadal chcą korzystać z dobrodziejstw biofilii!

Pamiętaj, że istnieją także różne odcienie zieleni, a łączenie ciemniejszych odcieni z jaśniejszymi wygląda fantastycznie. Jest to również coś, co można zrobić stosunkowo tanio, pod warunkiem, że przeprowadzisz badania na temat konserwacji każdego rodzaju zieleni. Eksperymentując, można znaleźć idealny wygląd dla swojej przestrzeni. Zieloną atmosferę można także kontynuować w innych pomieszczeniach biurowych, takich jak lobby czy sala konferencyjna. Wysokiej jakości meble do sal konferencyjnych z odpowiednio rozmieszczonymi roślinami doniczkowymi w zielonych odcieniach to doskonały sposób na dodanie natury do przestrzeni, która jest tak ważna w procesie koncentracji i podejmowania decyzji. Tego typu rośliny są idealne do zastosowania w pomieszczeniach, ponieważ nie potrzebują zbyt wiele światła słonecznego, aby zdrowo się rozwijać. A może by tak zawiesić rośliny wzdłuż ścian?
Przypomina to trochę pomysł z wiszącym koszem, który można znaleźć w wielu domach, ale zawieszone wzdłuż szklanej przegrody lub szklanej ściany wyglądają naprawdę imponująco i nowocześnie.

Jeśli masz duże okna, które naprawdę wychodzą na przyjemne widoki naturalnych miejsc, wykorzystaj je jak najlepiej. Wizualny i prawdziwy kontakt z naturą jest tym, o co chodzi w projektowaniu biofilicznym, więc zdejmij żaluzje i wykorzystaj w pełni to duże okno i fantastyczny widok, jaki z niego roztacza się. Jeśli nie masz wspaniałego widoku, naturalne światło jest nadal niezwykle ważne i również wpisuje się w klimat biofilii. Mnóstwo naturalnego światła padającego na ladę recepcyjną sprawi, że przestrzeń będzie wyglądała na jasną i otwartą, a nie ciemną i zamkniętą - idealną do stworzenia doskonałego pierwszego wrażenia.

Na koniec, nie zapomnij o dodaniu tekstury. Dotyk natury jest tak samo ważny, jak dotyk i wygląd. Pomyśl o rodzajach tkanin, z których wykonane są krzesła siatkowe, a także o naturalnych kolorach. Jeśli masz dywany, pomyśl jeszcze raz o ich kolorze i o tym, jak się je czuje pod stopami. Dotyk jest zmysłem często pomijanym w projektowaniu, ponieważ wszyscy zakładają, że chodzi tylko o wrażenia wizualne - a tak nie jest.

Jeśli nie masz dywanów, to dzięki drewnianym podłogom laminowanym jesteś o wiele bardziej naturalny.
Odcień, na który się zdecydujesz, będzie ważny, więc wybieraj bardzo naturalne odcienie drewna; nic zbyt jasnego i nic zbyt ciemnego. Podłogi bambusowe to również świetna opcja, którą warto rozważyć. Upewnij się jednak, że unikasz wszystkiego, co syntetyczne lub sztuczne, takie jak plastik, a zamiast tego wybierz bawełnę i inne naturalne materiały.

Inne nowoczesne metody urządzania biura, które można zastosować wraz z biofilicznym wystrojem biura

Biophilic office design to jeden ze sposobów na stworzenie atrakcyjnej i przyjemnej przestrzeni, ale skupia się on również na zdrowiu i dobrym samopoczuciu pracowników. Oczywiście istnieje wiele innych systemów i metod, którym można się przyjrzeć, a które mogą okazać się bardzo przydatne w połączeniu z nowym projektem zielonego biura.

 • Skupienie się na środowisku - Ponieważ do przestrzeni biurowej wprowadzasz naturę, nie bez znaczenia jest fakt, że Twoje biuro powinno być bardziej przyjazne dla środowiska. Upewnij się, że poddajesz rzeczy recyklingowi, zwiększasz świadomość ekologiczną wśród swoich pracowników i w zasadzie robisz coś dla Matki Natury. Jak na ironię, będąc bardziej przyjaznym dla środowiska, zaoszczędzisz również pieniądze, ponieważ dwa razy zastanowisz się nad zakupem nowych wkładów do drukarek, pozostawieniem urządzeń elektrycznych w stanie gotowości oraz niekończącymi się ilościami papieru, który jest kupowany, a następnie marnowany.
 • Aktywna praca - Jest całkowicie możliwe, aby zachęcić pracowników do większej aktywności w pracy, aby uniknąć czynników ryzyka związanych z siedzącym trybem życia. Doskonałym pomysłem jest aktywne siedzenie. Pozwala ono całkowicie uniknąć konieczności siedzenia, a także pobudza krew do działania, co korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia i samopoczucie! Można także zastosować biurka stojące lub z regulowaną wysokością.
 • Strefy ciszy i współpracy - doskonałym sposobem na zapewnienie pracownikom przestrzeni, w której mogą robić to, co jest im potrzebne w danym momencie, jest wydzielenie w biurze stref. Oznacza to, że osoby, które potrzebują prywatności, mogą korzystać z ekranów stojących w swojej strefie ciszy i mieć spokój, aby spokojnie pracować, podczas gdy osoby, które potrzebują współpracy i burzy mózgów, mogą to robić bez obaw, że komuś przeszkadzają. Można również pomyśleć o panelach akustycznych. Stworzenie strefy przerw i wyposażenie jej w wysokiej jakości modułowe meble to dobry pomysł, a do tego elastyczny.
 • Pakiety zdrowotne i odnowy biologicznej dlapracowników - już teraz robisz coś dla odnowy biologicznej, wprowadzając zieleń do środowiska biurowego, ale większość firm zdaje sobie sprawę, że ma obowiązek oferować pracownikom pewne korzyści i zachęty w ramach zatrudnienia. Kilka propozycji to obowiązkowe szkolenia BHP (czyli coś, co i tak powinni mieć), porady i pomoc w rzuceniu palenia, prywatne poradnictwo w sprawach osobistych, zniżki na ubezpieczenie zdrowotne, zniżki na członkostwo w siłowni itp. Powinieneś także zapewnić swoim pracownikom wygodne miejsce do pracy, z nowoczesnymi schowkami biurowymi na rzeczy osobiste i wygodnym krzesłem jako absolutnym minimum. Wszystko to będzie korzystne dla firmy w dłuższej perspektywie i z pewnością podniesie morale.

Przemyślenia końcowe

Biophilic office design nie tylko wygląda fantastycznie, ale jest również idealny dla poprawy zdrowia i samopoczucia osób pracujących w Twojej przestrzeni biurowej. W Calibre Office Furniture jesteśmy wielkimi zwolennikami zdrowia i dobrego samopoczucia i z pewnością popieramy korzyści, jakie może przynieść ten rodzaj projektowania biur. Pomijając wszystko inne, ten typ wyglądu biura sprawi, że ludzie będą mieli pozytywne pierwsze wrażenie, gdy wejdą do recepcji i reszty przestrzeni. To może być wystarczające, aby w dłuższej perspektywie przynieść Ci dalsze zyski!

Oczywiście, zaprojektowanie biofilicznego biura wymaga czasu i wysiłku, a także planowania i wielu badań. Poświęcając odpowiednią ilość czasu, będziesz w stanie stworzyć przestrzeń, z której każdy będzie mógł być dumny, uzupełnioną o osobliwe akcenty wysokiej klasy, takie jak na przykład designerskie szafy biurowe! Pamiętaj, aby rozejrzeć się za meblami i sprawdzić, jakie istniejące opcje mogą pasować do Twojego nowego, naturalnego stylu; możesz łatwo wyszukać lokalne opcje, takie jak "meble biurowe Londyn" w Internecie i znaleźć świetne oferty.

Te inspirowane naturą systemy mieszkalne są ważne w tworzeniu zrównoważonych budynków; ponadto to innowacyjne podejście do aranżacji wnętrz biurowych jest nie tylko "eko", ale ma również duży związek z ogólnym samopoczuciem i zdrowiem pracowników (użytkowników końcowych). Ma ono wymierny wpływ na Tworzenie przestrzeni, które są energetyzujące, stymulujące i inspirujące w naszym cyfrowym życiu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tworzeniu takiego środowiska, masz szansę wziąć udział w dwudniowym międzynarodowym wydarzeniu
(6 czerwca 2019 r., Watford), poświęconym projektom biofilicznym, badaniom, innowacjom, pomysłom, wzorcom w różnych skalach i wielu innym zagadnieniom.

Wniosek z tego taki, że natura to z pewnością miejsce, w którym wszystko się kręci, a jeśli uda Ci się ją wprowadzić do swojej przestrzeni biurowej, zobaczysz, że przyniesie Ci to wiele korzyści.

Dziękujemy za lekturę!