Podpórki pod ramiona - tak czy nie?


W większości biur toczy się dyskusja na temat tego, czy krzesła biurowe powinny mieć podłokietniki, czy też są one jedynie udręką?

Wiele osób uważa, że podłokietniki sprzyjają przyjmowaniu złej postawy ciała, np. użytkownik przesuwa się w jedną stronę, w kierunku podłokietnika i w rezultacie przygarbia się. W rzeczywistości jednak idea podłokietników w meblach biurowych jest wręcz przeciwna. Wiele badań wykazało, że podłokietniki pomagają odciążyć plecy, które w przeciwnym razie byłyby obciążane przez ręce i ramiona. Gdy nie mamy podłokietników, nasza naturalna postawa jest pochylona, ponieważ ręce trzymamy na kolanach.

Oczywiście wszystko zależy od tego, co jest wygodne dla Ciebie, Twojego kształtu i rozmiaru ciała. Niektórzy uważają, że podłokietniki są zbyt ograniczające i mogą sprawić, że poczujemy się trochę "zamknięci", zwłaszcza jeśli krzesło nie ma kółek i jest bardziej siatkowe. Z kolei inne osoby wolą poczucie stabilności, jakie dają podłokietniki. W pewnym sensie jest to kwestia personalizacji biurka, tzn. można je usunąć, jeśli nam nie odpowiadają, lub zachować, jeśli nam odpowiadają. W przypadku ich usunięcia należy pamiętać o zachowaniu prawidłowej postawy, aby uniknąć pochylania się.

Niezależnie od tego, jakie jest Twoje zdanie na temat podłokietników, ważne jest, abyś wybrał odpowiednie rodzaje mebli do swoich potrzeb. Pozwoli to zwiększyć komfort pracy, a tym samym wydajność.

Czy jesteś zwolennikiem podłokietników, czy raczej je usuwasz?