Dlaczego roboty nie powinny martwić pracowników biurowych przyszłości

Bardzo łatwo jest się bać przyszłości, ale to zwykle z powodu słuchania zbyt wielu przewidywań, a za mało faktów.

Jedna szczególna przepowiednia, która krąży od lat ale nie jest oparta na wielu faktach, jest to, że roboty przejmą biuro przyszłości i pozbawią nas wszystkich pracy. Nie będzie potrzeby chodzić do pracy i siedzieć przy biurku, ani współpracować przy nowoczesnych stołach w sali konferencyjnej.

Czy wierzysz w to, że to prawda?

Musimy tutaj oddzielić fakty od fikcji.

Technologia biurowa z pewnością stanie się bardziej zaawansowana i wyrafinowana, ale pracownicy biurowi nie powinni się martwić, że w wyniku tego zniknie ich praca. Być może Twoja rola zawodowa może się nieco zmienić, być może włączając tę technologię do codziennej rutyny, ale jest mało prawdopodobne, że Twoja praca całkowicie zniknie w eterze.

Sztuczna inteligencja (AI) prawdopodobnie zrobi furorę w niektórych branżach, ale prawdopodobnie będzie to raczej produkcja i budownictwo, a nie praca biurowa.

Warto jednak pamiętać, że nic nie pozostaje niezmienne przez długi czas i jeśli chcesz pozostać szczęśliwy i spełniony w życiu zawodowym, musisz nieco podążać za ciosami. Oznacza to, że trzeba być na bieżąco z rozwojem sytuacji w swojej niszy, być otwartym na nowe możliwości szkoleniowe i nie bać się zmian.

To może być trudne. Jeśli pracowałeś w biurze przez długi okres czasu, być może siedząc na tym samym krześle biurowym dzień w dzień, z tymi samymi ludźmi, to myślenie o zmianie czegokolwiek może być przerażające. Rzecz w tym, że zmiana nie zawsze jest czymś złym. Wyzwania i nowe obowiązki przychodzą wraz ze zmianą, a te wyzwania mogą przenieść twoją karierę na wyższy poziom.

Główne zmiany w biurze przyszłości będą dotyczyć raczej tego, jak biuro jest zaprojektowane i jak pracują pracownicy. Elastyczna praca z pewnością zrobi jeszcze większą furorę niż teraz, ale biuro prawdopodobnie będzie projektowane z myślą o doświadczeniu pracownika i gościa. Nie jest to zła wiadomość - oznacza to, że biuro będzie bardziej komfortowym, kreatywnym i innowacyjnym miejscem do spędzania czasu.

W miarę upływu miesięcy i lat biura będą prawdopodobnie stawały się coraz bardziej "zielone", a zrównoważony rozwój i przyjazność dla środowiska zajmą wysokie miejsce w programie działań. Jest to korzystne dla wszystkich, ponieważ im bardziej jesteśmy świadomi ekologicznie, tym zdrowsza będzie nasza planeta.

Przyszłe biuro będzie bardziej produktywne ze względu na zachodzące zmiany, ale to nie oznacza oznacza że roboty będą jego częścią! W biurze będzie prawdopodobnie więcej technologii i prawdopodobnie będziemy używać znacznie mniej papieru, ale znowu, jest to pozytywna zmiana, która przynosi korzyści wszystkim.

Więc, przestań się martwić, że twoja praca zostanie podjęta przez R2-D2 i zamiast tego objąć pozytywne zmiany, że biuro przyszłości będzie przynieść swoją drogę.