Jak uważnie obserwować swoich konkurentów

Sukces w biznesie zależy od wielu różnych czynników, ale jednym z nich jest z pewnością nadążanie za Jonesami.

Siedzenie przy stołach w salach konferencyjnych i wymyślanie nowych pomysłów dla firmy to z pewnością ogromna część sukcesu, ale jeśli nie masz pojęcia, co robią Twoi główni konkurenci, tracisz ważne informacje. Jak można być jeszcze lepszym, jeśli nie ma się pojęcia, co robi najbliższy rywal?

Szpiegowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem i z etycznego punktu widzenia stąpasz po cienkim lodzie, ale jest wiele sposobów, aby śledzić poczynania konkurencji, nie łamiąc przy tym żadnych zasad, a wszystko to w zaciszu swojego profesjonalnego biura.

Sprawdź tę infografikę, aby dowiedzieć się, o czym należy pamiętać, analizując swoich najbliższych rywali.

Źródło: https://blog.infegy.com/infographic-analyzing-competitors

Nieodłącznym elementem sukcesu w biznesie jest podejmowanie opłacalnych decyzji w celu zapewnienia, że firma jest w stanie kontynuować działalność na wysokim poziomie. Jednym z najbardziej opłacalnych sposobów monitorowania konkurencji jest z pewnością świat online.

W dzisiejszych czasach większość działań marketingowych firmy odbywa się za pośrednictwem stron internetowych, backlinków na blogach oraz mediów społecznościowych. Istnieje wiele narzędzi, które pomagają monitorować aktywność konkurencji na tych platformach, a informacje uzyskane w wyniku poszukiwań można przedyskutować przy biurku i podjąć kontr-decyzje, aby spróbować dorównać rywalom.

Oczywiście może się okazać, że nie trzeba iść jeszcze dalej i że wybrany przez nas styl biznesowy bardzo dobrze się sprawdza. W takim przypadku należy po prostu uważnie obserwować rozwój sytuacji. Może się zdarzyć, że jeden z konkurentów nagle wprowadzi na rynek produkt zmieniający reguły gry i pozostawi wszystkich innych w tyle. Trzeba mieć tego świadomość.

Wiedza o tym, co robią rywale, to tak naprawdę wiedza i gromadzenie informacji, a niekoniecznie konieczność podejmowania decyzji, które przeciwdziałają ich działaniom. Każda firma jest odrębną jednostką i ważne jest, aby pozostać wiernym swojej misji i tożsamości marki, aby nie zrazić do siebie obecnych klientów. Jeśli jeden z konkurentów zdecyduje się pójść inną drogą, np. wprowadzić na rynek zupełnie nowy produkt, nie oznacza to, że należy natychmiast reagować odruchowo, ale po prostu trzeba zobaczyć, jak to się potoczy. Jeśli okaże się, że tracimy klientów w wyniku ich działań, należy opracować coś, co pozwoli nam odzyskać udział w rynku.

Na większości rynków jest wystarczająco dużo miejsca dla więcej niż jednej firmy, a monopole z pewnością nie są dobre dla gospodarki. W związku z tym współistnienie i osiąganie dobrych zysków przy jednoczesnym rozwoju marki jest naprawdę najważniejszym celem każdego przedsiębiorstwa.

Wszystko to można zrobić ręcznie. Na przykład, można usiąść w wygodnym fotelu w biurze i przyjrzeć się nowym kampaniom marketingowym, które zostały uruchomione przez najbliższych rywali. Możesz przeanalizować te informacje i stwierdzić, czy wpłyną one na udział Twojej firmy w rynku i czy w związku z tym należy zmienić taktykę marketingową. Nie chodzi o to, by kraść pomysły i wykorzystywać je do własnych celów, ale po prostu być świadomym tego, co się dzieje, i w razie potrzeby podejmować decyzje i dokonywać wyborów.

Firmy muszą istnieć w oparciu o własne zasługi, a kopiowanie konkurencji nie jest sposobem na osiągnięcie tego celu. Zamiast tego należy skupić się na obniżaniu kosztów poprzez bardziej zrównoważony rozwój, koncentrować się na morale, aby zapewnić wyższą produktywność, oraz nieustannie wymyślać nowe, innowacyjne pomysły na rozwój firmy. Kiedy to zrobisz, nie będzie miało znaczenia, co robi Twoja konkurencja!